niedziela, 25 maja 2014

Ostrzenie Siekiery

Zespół Tomasza Adamskiego bezsprzecznie uchodzi na jedną z największych legend rodzimego zimnego i punkowego grania. Mit czasu Jarocina, bezkompromisowość, znikoma liczna koncertów, zmiana stylistyki i wreszcie kunszt "Nowej Aleksandrii" - to tylko kilka powodów obecności Siekiery w każdej polskiej muzycznej encyklopedii. Nie bez znaczenia był również fakt, że muzykom udało się nagrać debiutancką płytę w jednym z najlepszych ówczesnych studiów nagraniowych, które należało do Tonpressu. Dzięki temu ta muzyka przetrwała, i to w bardzo dobrej jakości, czego niestety nie można powiedzieć o nagraniach wielu innych, a równie ciekawych, nieodżałowanych przedstawicieli gatunku. Nagroda za występ na festiwalu w Opolu okazała się wręcz bezcenna, i to dla nas wszystkich.
Siekiera  /  Fot. Mirosław Makowski
Dziś Siekiera to już raczej luźny projekt związany z poezją śpiewaną, ale jego starsze nagrania wciąż inspirują i budzą szacunek wszystkich, od początkujących, do uznanych muzyków, zresztą nie tylko tych rodzimych. Poniżej znajdziecie kilka subiektywnie wybranych przykładów reinterpretacji pomysłów Tomasza Adamskiego. Co ciekawe, kilka lat temu miała ukazać się płyta poświęcona Siekierze i z myślą o niej wiele zespołów przygotowało własne opracowania nagrań tej grupy, ale pomysł niestety nie doczekał się realizacji. Szkoda.

Hatestory - Już blisko


Obecnie jeden z najważniejszych warszawskich przedstawicieli zimnego grania. Zespół powstał na gruzach nieodżałowanej Evy. Do dziś w jego szeregach występuje dwóch muzyków niegdyś związanych z nieistniejącym już Miquel And The Living Dead.

Varsovie - Nowa Aleksandria


Francuzi z Grenoble w jednym z najciekawszych zagranicznych opracowań utworu Siekiery. Na uwagę zasługuje nie tylko świetna muzyka, ale i tekst zaśpiewany częściowo po polsku. Zaczynali od zimnej fali, dziś bliżej im do indie rocka

La Sante - Ludzie Wschodu


Jednoosobowy polski projekt powstały w Szwecji, choć tworzący go muzyk miał nieco wspólnego z Puławami. Widać, miasto zobowiązuje.

Deadly Frost - Idziemy przez las


Jedna z niezliczonych, i zarazem nieistniejących już,  inicjatyw Leszka Wojnicza-Sianożęckiego. Grupa powstała na gruzach legendarnego krakowskiego Holy Death. Nagranie trafiło na płytę "Voices from Hell" z 2012 r.

Hyoscyamus Niger - Już blisko


Grupa z Oławy i zarazem spod znaku czegoś pomiędzy zimną falą, electro i darkwave. Od dekady znany przede wszystkim sympatykom gatunku. W 2013 r. zagrała na Castle Party w Bolkowie. Utwór trafił na kompilację "Shadow Places: Different Echoes" 

Jesus Chrystler Suicide - Ludzie Wschodu


Jeden z najważniejszych i najdłużej działających przedstawicieli rzeszowskiej sceny alternatywnej. Wciąż aktywny, nie tylko w rodzimych stronach. Nagranie zarejestrowane podczas sesji najnowszej, jeszcze niewydanej płyty.

Grotesque Sexuality - Jest bezpiecznie


Postpunkowa grupa z Saint-Petersburga. Na koncie dwie regularne płyty i ponoć pewna rozpoznawalność.

Antigama - Idzie wojna


Żywa legenda polskiego grindu, hardcore'a i okolic, choć chyba bardziej doceniona za granicą niż w ojczyźnie. Muzycy sięgali także po inne utwory Siekiery.   

Behemoth - Ludzie Wschodu


Strona B winylowego singla "Blow Your Trumpets Gabriel" poprzedzającego płytę "The Satanist".

Brak komentarzy: